Dovolte si, abyste si to mohli dovolit

Kolikrát jsme jen v dětství slyšeli větu: „To si nemůžeme dovolit!“..? Nevím, jak Vy, ale já ji v dětství slyšela snad milionkrát.

Čím více něco takového od útlého dětství slyšíme, tím hlouběji se tento program do našeho podvědomí zaryje a stává se silnější a silnější. Pak z ničeho nic prostě vyleze v okamžiku, kdy narazíme na něco, co se nám velmi líbí nebo něco, co může být pro nás velmi užitečné. Tento „kamarád“ se pak zcela nepozorovaně vynoří z hlubin podvědomí, zapne jakési tlačítko v našem mozku, na základě kterého pak zcela automaticky prohlásíme větu „To si nemůžu dovolit!“

Bohužel si už neuvědomujeme, že tím popřeme všechny naše schopnosti, dovednosti a zdroje, které v sobě máme, abychom si to skutečně dovolit mohli. Veškerý kreativní proces, který by mohl nastat, prostě zabijeme. Jedinou větou.

Velká síla slov

Přemýšleli jste někdy nad skutečným významem těch slov obsažených v této větě? Nemůžu SI něco dovolit. Jak nemůžu dovolit si něco dovolit? A kdo mi to povolení dá? Má za mnou přijít kamarád Pepa a říct mi: „Dávám Ti povolení..“?

Nikdo nám to povolení dát nemůže. A i kdyby někdo chtěl nám ho dát, stejně jsme tu ještě my a konečné rozhodnutí dát si to povolení stojí na nás samotných.

Takže dovolte si, abyste si to mohli dovolit.

Někdo by mohl říct, že se jedná o děsné slovíčkaření. Možná je to tak. Jenže slova v sobě nesou neuvěřitelnou moc. Pokud tedy pořád prohlašujeme, že si něco nemůžeme dovolit, žalostně si bráníme v hojnosti. Když si něco nemůžeme dovolit, nemůžeme si dovolit mít hojnost peněz. Protože si to jednoduše nedovolíme, na základě chudobných programů v našem podvědomí.

Kreativní proces

Výše jsem psala o jakémsi kreativním procesu. Ten může následovat po tom, když sami sobě položíme kouzelnou otázku:

Co můžu udělat pro to, abych si to mohl(a) dovolit?

Tak v prvé řadě, dejte si povolení. Bez něj to vážně nepůjde. V řadě druhé připusťte, že je možné, abyste tu danou věc, zážitek, kurz či cokoliv jiného skutečně mohli získat.

Pokud splníte tyto dva kroky, touto otázkou dáváte svému podvědomí zakázku, na čem má pracovat. Nastává kreativní proces, který vytváří řadu nápadů, co můžete udělat navíc a jinak, než doposud děláte.

Protože ruku na srdce, když děláme pořád ty samé věci, nemůžeme očekávat, že budeme mít jiné výsledky. To je definice šílenství, jak to v dávných dobách řekl Albert Einstein. A měl pravdu!

Můžete mít všechno, co si jen můžete představit. Dovolte si zbavit se programu „Nemůžu si dovolit“. Začněte více přemýšlet nad tím, jaká slova o sobě pronášíte. Uvědomte si, jak sami sebe v životě svými prohlášeními brzdíte. Buďte vědomí. Autopilot je sice fajn, protože nestojí žádnou námahu, ale nepřinese Vám kýžené výsledky. Aktivní práce s myslí ano.

A pokud máte rádi zkratky tak, jako já, NLP a já jsme Vám k službám. 🙂 Mějte nádherný den!

S Láskou, Vaše Jana Czerneková