V dnešním článku se budu zabývat třemi věcmi, které nám brání žít naplno a dosahovat v životě cílů, o kterých zatím jen tajně sníme.

Spousta lidí by rádi dělali to, co je baví, ale nedělají to. Něco je brzdí. Co jsou tedy ty tři věci, které nás brzdí? Jedná se o výmluvy, obviňování a stížnosti.

Výmluvy

Výmluvy určitě známe každý z nás. Každý se z nás se nejednou vymlouval, proč něco nejde. Znám spoustu lidí, co by chtěli něčeho dosáhnout a dokážou o tom básnit celé hodiny. Když se je pak na závěr zeptám, proč to tedy nedělají, najednou mě zahrnou tisíce výmluvami, proč to nejde. Protože přítel…, protože rodiče…, škola …, počasí…, ekonomická krize… atd. atd. Jsou tak zapálení a horliví do toho vymyslet, co nejvíce výmluv, proč něco nejde. Přitom, kdyby tu  energii plnou nadšení věnovali raději do způsobů, jak to něco udělat,  udělali by mnohem lépe…

Obviňování

Druhou věcí, která nám brání žít naplněným životem je obviňování. Obviňování je klasickým důsledkem nepřijetí plné zodpovědnosti za svůj život. Lidé obviňují druhé za to, jak se cítí, za to, co se jim děje, pořád mají tendenci ukazovat prstem na někoho druhého. Je to totiž příjemnější pocit hodit něco na jiné. Ale nezapomeňme, že když ukazujeme prstem na druhého, stále tři prsty míří k naší osobě. Protože co? Protože to MY jsme zodpovědní za celou tuto situaci, my jsme zodpovědní za to, co se nám v životě děje.

Stížnosti

A třetí věcí, která nás brzdí, jsou stížnosti. Lidé si stěžují snad na všechno, s čím nejsou ve svém životě spokojeni. A čím víc si stěžují, tím víc toho špatného k sobě přitahují. Pak jen vidím třeba na Facebooku známé statusy typu „Jak se s..e, tak se s..e“ 🙂 Nebo mají sklon směřovat veškerou pozornost na tu oblast, která není podle jejich představ. Přitom například dalších osm oblastí jejich života je naprosto v pořádku. Ale oni jsou tak zažraní do té jedné oblasti, že ty ostatní vůbec neberou v potaz a pak mají ve zvyku říkat: „Vůbec nic se mi nedaří.“ Ale opravdu vůbec nic?

Přemýšlejte nad tím…