Nejen naše tělo má určitě potřeby, které je důležité naplnit, abychom se cítili ve fyzické pohodě. I naše mysl má určité potřeby. Pokud je dlouhodobě ignorujeme a nenaplňujeme, naše mysl nám to dá pěkně “sežrat” formou menších či větších problémů v životě.

Těch potřeb naší mysli je šest. A jakmile se budeme soustředit na to, aby tyto potřeby byly naplňovány a udržovány v rovnováze, budeme v úžasné psychické pohodě. 🙂 Jaké potřeby to tedy jsou?

1) Jistota

Naše mysl potřebuje jistoty. Jistotu, že se uživíme. Jistotu, že jsme zdraví. Jistotu, že nám to sluší. Jistotu, že nás partner neopustí. Jistotu, že budeme mít co jíst. Jisté však je, že jisté není nikdy nic. Ale to naše mysl slyšet nechce. Pokud tedy chcete být v psychické pohodě a máte pocit, že v nějaké oblasti Vašeho života necítíte jistotu, jakýmkoliv způsobem dle Vašeho uvážení si ji dodejte.

2) Pocit důležitosti

Není nic horšího než pocit, že jsme úplně k ničemu a nikdo nás nepotřebuje. Často je to pouze pocit naší mysli, s realitou to nemá nic společného. Pokud tento pocit někdy máte, nutně potřebujete si jakýmkoliv způsobem dodat sebedůležitost. Pokud nevíte jak, pokračujte dále ve čtení, potřeba č. 6 Vám pomůže. 🙂

3) Různorodost

Naše mysl vyloženě nesnáší rutinu a stereotyp. Když se začne nudit, začne nám do života házet různé překážky, aby nás zaměstnala. Aby bylo konečně nějaké “vzrůšo”. Pokud se tedy tomu chcete vyhnout, začleňte různorodost do svého života.

Nemusíte dělat extra velké změny. Může to začít tím, že do práce budete jezdit různými cestami… 🙂

4) Láska

Naše mysl potřebuje Lásku. Potřebuje Lásku dávat i přijímat. Potřebuje, aby mezi dáváním a přijímáním byla rovnováha. Když se Láska pouze dává a nepřijímá, nastává problém. A platí to i opačně.

Takže pokud nám chybí Láska, je třeba si ji dodat. Požádejte partnera, aby Vám vyjadřoval více Lásky, prostě si ji vezměte. Pokud partnera nemáte, je třeba začít pracovat na své sebelásce. (To však platí i pro ty, kteří partnera mají, pozor na to!) Je to skutečně důležité pro naši psychickou pohodu.

5) Růst

Ano, jednou ze základních potřeb naší mysli je růst. Naše mysl potřebuje růst, potřebuje se neustále vzdělávat, procvičovat, zdokonalovat. Vyberte si oblast, která Vás bude bavit, vzdělávejte se a naplňte si svou přirozenou potřebu růstu! 🙂

6) Přispívání

A poslední potřebou naší mysli je pomáhat druhým. Pomáhat jim bez nějakého očekávání, že jednou ti lidé pomohou nám. Pomáhat jim proto, že chceme. Proto, že nám to dělá radost. Potřeba přispívání je úžasná v tom, že i kdybychom se soustřeďovali na naplňování pouze této potřeby, automaticky se nám budou naplňovat i potřeby předchozí. 🙂

Není vždy jednoduché tyto potřeby naplňovat a udržovat v rovnováze. Ale i kdybyste se soustředili pouze na toto, uděláte ve svém osobním rozvoji neuvěřitelný skok kupředu!

Napište si na lísteček těchto 6 potřeb a jakmile Vám bude ouvej, vytáhněte si ho a zjistěte, která potřeba mysli není naplněna a poté si to dejte. A bude Vám mnohem, mnohem lépe. 🙂

Přeji Vám úžasné dny a šťastnou mysl. 🙂 S Láskou, Jana Czerneková