Lidé okolo nás nám dávají krásnou zpětnou vazbu o tom, jací jsme my sami. Můžeme zjišťovat jak naše kladné vlastnosti, tak i ty negativní. Můžeme pozorovat to, co bychom nejraději skryli – to, na co nejsme zrovna hrdí. Jak?

Vnímání je projekce

Vnímání je projekce je jedním z předpokladů NLP (neurolingvistického programování). Tento předpoklad říká, že to, co vidíme na druhých lidech, máme ve větší či menší míře sami v sobě. A jak jsem už psala výše, ať to negativní, tak to pozitivní.

Takže jestli vidíme na druhém, že je falešný, přemýšlejme nad tím, kdy my se chováme falešně. Jestli vidíme na druhých, že jsou šíííleně nezodpovědní, přemýšlejme nad tím, kdy my se chováme nezodpovědně? V jakých oblastech života se chováme nezodpovědně? Je to pro nás krásná zpětná vazba, abychom věděli, na čem i my můžeme ještě zapracovat.

Co pak dělat s tím, co zjistíme?

Nastávají tři možnosti, jak naložit s tím, co zjistíme o nás samotných na základě pozorování lidí okolo sebe.

  • Nechat to tak být – ale nic se nezmění, stále nás to bude štvát.
  • Přijmout to a naučit se to mít rád – už proti tomu nebudeme bojovat, prostě přijmeme tuto vlastnost jako součást naší osobnosti a díky tomu nás to už nebude pobuřovat ani na druhých lidech.
  • …nebo to změnit – spoustu věcí, které nás na sobě štve, můžeme prostě změnit a to prací na sobě. Když tato vlastnost nebude naší součástí, automaticky ji nebudeme vnímat ani na druhých lidech, prostě už ji neuvidíme. Protože to, co nemáme sami v sobě, na druhých nepozorujeme.

Také díky předpokladu Vnímání je projekce můžete poznávat lidi okolo sebe. Poslouchejte je, jak se vyjadřují o druhých lidech a sami Vám tak nevědomky přiznají, jací jsou i oni sami. Díky tomu poznáte, s kým se vlastně ve skutečnosti přátelíte, jaké lidi to vlastně máte ve svém životě. A to je taky fajn. 🙂

Výzva pro Vás

Pro ty odvážnější z vás mám výzvu, která Vás může posunout ve Vašem osobním rozvoji opravdu daleko. Všímejte si toho, čeho si všímáte na druhých lidech. Co Vás na druhých štve? A upřímně si odpovězte, proč Vás to štve? Kde to Vy děláte nebo naopak neděláte a chtěli byste?

Může to být zábavné, může to být příjemné a může to být taky velmi nepříjemné – dívat se pravdě do očí. Neutečete však před tím. Pořád Vám lidé okolo Vás budou nastavovat zrcadla. Ať chcete nebo nechcete. 🙂 A je jen na Vás, co uděláte s tím, na co přijdete.

Přeji Vám krásné sebepoznávání! 🙂 S Láskou, Vaše Jana Czerneková