Strach. Známe ho všichni. Manipuluje s námi, jak se mu zlíbí. Častokrát nám více škodí, než by nám něčím posloužil a skutečně nás před něčím ochránil. Strach může ovládat člověka snad ve všech oblastech. Někdo má strach z pavouků, někdo z hadů, jiní se zase strachují, že ztratí práci, partnera. Spousta lidí má strach ze změn, z neúspěchu, odmítnutí či smrti. Je toho opravdu hodně, čeho se může člověk obávat. Otázkou je proč? Proč máme strach například ze změn, když na druhou stranu říkáme, že změna je život? Máme snad strach žít? Žít naplno?

Zbytečný strach

Naše strachy bývají tak obrovské, že už z pouhé představy, co by se jen mohlo stát, se nám dělá špatně. Ale kolikrát jsme už taky v životě zjistili, že tyto strachy byly zcela zbytečnými, protože naše nejděsivější obavy se vůbec nenaplnily.

Jak tedy překonat strach, který nám rozhodně neslouží v náš prospěch a brání nám žít naplno? Brání nám si uskutečnit své sny. Brání nám oslovit někoho, kdo se nám líbí. Požádat někoho o něco. Brání nám udělat něco jinak a nebo nám brání prostě udělat něco nového.

1) Je třeba změnit myšlení a různá přesvědčení, které máme ve své hlavě.

Zeptejme se sami sebe: „Co nejhoršího by se mohlo stát, kdybych to udělal?“ Když nad tím budeme přemýšlet, zjistíme, že by se nemohlo stát nic tak hrozného, co bychom nemohli ustát a co bychom nemohli vyřešit. Jen se podívejte do své minulosti, zamyslete se nad tím, co už jste zažili, co se vám přihodilo a pokud se stalo něco nepříjemného, zjistíte, že jste to vždycky nějakým způsobem vyřešili. Našli jste způsob, jak to ustát, jak se s tím vypořádat. A také když zabrousíte do minulosti, zjistíte, že hodně vašich obav se vůbec nenaplnilo a dopadlo to mnohem lépe, než vaše očekávání. Je to tak?…Taky se zamyslete, proč z dané věci, člověka, či aktivity máte strach? Důvodem většinou bývá silná nedůvěra v sebe sama a nízké sebevědomí. Ale na tomhle se dá pracovat. Stačí jen chtít.

2) Jděte a udělejte to, z čeho máte strach.

Opakovaně. Čím častěji budete vystupovat ze své zóny pohodlí a půjdete svému strachu naproti, tím se bude tento obr a manipulátor zmenšovat a zmenšovat. Berte to jako výzvu. Řekněme, že váš strach vás vyzývá na souboj. Dělá si z vás legraci, říká vám, že jste srab… Tohle přece uráží vaše ego. Nikdo si z vás utahovat nebude. Jděte a postavte se mu čelem! Jemu vytřete zrak a sobě dokážete, že na to máte. A to je perfektní na zvýšení sebevědomí.

Mě se například vždycky líbilo bojové umění Tai-chi, ale nikdy jsem se nezapsala na žádný kurz, protože jsem měla o sobě negativní přesvědčení, že nejsem pohybově nadaná a že jsem hrozné dřevo, které se nedokáže naučit choreografii, ani žádnou sestavu. Až jednoho dne, kdy probíhal zápis na kurz Tai-chi pro začátečníky, mě přemluvil můj brácha (Díky bráško!), ať to aspoň zkusím, že za zkoušku nic nedám. A tak jsem se přihlásila. Víte, co jsem zjistila? ŽE MI TO TAI-CHI VLASTNĚ JDE DOBŘE! Takže moje obavy byly zcela zbytečné a moje přesvědčení o mě samé mylné!

3) Odstraňte svůj strach jednou pro vždy díky NLP. Často má náš strach mnohem hlubší kořeny, než vůbec tušíme a je třeba na něj jít jinak. Díky technikám z NLP jsem odstranila u svých klientů již mnoho strachů a dokonce i fóbií. A to natrvalo. Udělejte první krok a objednejte se na sezení právě teď!

A co vy? Z čeho máte největší strach? Nenechte, aby vás ovládalo něco zvenčí. Buďte Pánem svého života a svých rozhodnutí, seberte všechnu svou odvahu a udělejte to, co chcete už dlouho udělat! Vyplatí se to! 🙂

CTA tlačítko

 

photo by: VinothChandar